Imprezy i ZawodyWydarzeniaMaratony Kresowe i Kresowe Trail 2024

24 kwietnia, 2024

Maratony Kresowe wystartują w wodnej stolicy północno-wschodniej Polski już po raz 12-ty!

Zapraszamy Was do zmierzenia się z malowniczą trasą w Puszczy Augustowskiej. Trasa będzie poprowadzona wzdłuż Kanału Augustowskiego, obok Śluzy Swoboda, w okolicy rezerwatu Stara Ruda i pięknym szlakiem wzdłuż jeziora Studzienicznego. Wystartujemy z pola namiotowego Studzieniczna, przepięknie położonego nad samym brzegiem jeziora. Studzieniczna pod względem administracyjnym jest ulicą miasta Augustów.

Autorem trasy jest Jacek Siemiaszko (Team Augustów)

W centralnym punkcie Studzienicznej znajduje się zabytkowy, drewniany kościół, słynny ze zdobień wykonanych z poroża dzikich zwierząt, Studzieniczna jest znana przede wszystkim z Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej. Obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej znajduje się w pobliskiej kaplicy, do której prowadzi wąska grobla. Obok niej znajduje się studnia. Według miejscowej legendy zawiera ona „cudowną wodę, która leczy choroby”. Od tej właśnie studni pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości. Podczas przedostatniej pielgrzymki do Polski w roku 1999 Studzieniczną odwiedził papież Jan Paweł II.

Do Augustowa warto przyjechać na cały weekend. Można tutaj przyjemnie spędzić czas na wiele sposobów. Puszcza Augustowska, dolina Rospudy, czy malownicze śluzy na Kanale Augustowskim, są ciekawymi opcjami na wycieczki rowerowe. Jednak Augustów od dawna jest przede wszystkim stolicą sportów wodnych. Słynny jest wyciąg nart wodnych na jeziorze Necko, który został wybudowany w 1999 roku, był pierwszą tego typu instalacją w Polsce. Zwolennicy mniej ekstremalnych doznań mogą wybrać się na rejs statkiem wycieczkowym, popływać kajakiem lub rowerem wodnym. Wieczorem polecamy spacer po centrum Augustowa i nad brzegami jeziora Necko. Więcej informacji turystycznych znajdziecie na portalu www.augustow.pl
Do centrum miasta ze Studzienicznej jest ok. 7km. Wzdłuż drogi krajowej nr 16 wybudowano kilka lat temu ścieżkę rowerową. Do Studzienicznej można dotrzeć także statkiem wycieczkowym. Rejs „Szlakiem Papieskim” z portu w Augustowie do Studzienicznej trwa w jedną stronę 1,2 godziny.

https://www.basenaugustow.pl/wp-content/uploads/2024/04/MK-Augustow-2024.png
https://www.basenaugustow.pl/wp-content/uploads/2024/04/KT-Augustow-2024.png
https://www.basenaugustow.pl/wp-content/uploads/2021/06/tourshop-logo.png
Przejdź do treści